Замовлення успішно відправлено
Замовити зворотній дзвінок

ЗАПОВНІТЬ ФОРМУ - І МИ ВАМ ПЕРЕДЗВОНИМО!

Ваша заявка прийнята, наш менеджер зв'яжеться з Вами найближчим часом
Головна » Новини та публікації » 20-ОПП! ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ!

20-ОПП! ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ!

23 червня 2020

20-ОПП! Що потрібно знати!!!!!!

Платник зобов’язаний повідомляти податкові органи про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням згідно з порядком обліку платників.

Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом ПКУ , Тобто

у формі № 20-ОПП зазначають усі приміщення, якими користується підприємство та які має у своєму розпорядженні, усі види транспорту, заправки, скважини, котли, сховища, земельні ділянки та інше майно

Довідник, в якому містяться типи об’єктів оподаткування, розміщено на сайті ДПСУ. При цьому якщо інформація про об’єкти оподаткування міститься у податковий звітності (наприклад, прибуток у декларації з податку на прибуток), про такі об’єкти окремо повідомляти не потрібно . Тобто форма № 20-ОПП не дублює податкову звітність платника, а дає додаткову інформацію про наявність, місцезнаходження і поточний стан його матеріальних об’єктів оподаткування.

Повідомлення про об’єкти оподаткування подається за формою № 20-. Строк подання — протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття об’єкта оподаткування . Зазначений строк рахуємо від дати набуття права щодо об’єкта оподаткування відповідно до правовстановлюючих документів чи документів, що підтверджують право користування чи розпорядження.

Форма № 20-ОПП завжди подається до податкового органу за основним місцем обліку платника. Якщо місцезнаходженням об’єкта оподаткування є територія, яка не збігається з основним місцем обліку, платник має стати на облік до податкового органу за неосновним місцем обліку .

Що потрібно зазначати в 20-ОПП?!

При поданні форми № 20-ОПП застосовується принцип укрупнення інформації. Він стосується однотипних об’єктів оподаткування, що розміщені за однією адресою. Наприклад, якщо подається інформація про ємності, які розташовані на одній території чи в одному приміщенні, то у формі № 20-ОПП зазначаємо інформацію про територію або приміщення, де ці ємності розташовані, як про один об’єкт оподаткування.

Виняток — інформація про об’єкти рухомого та нерухомого майна, які підлягають реєстрації у відповідному держоргані з отриманням відповідного реєстраційного номера (наприклад, кадастрового номера земельної ділянки). Цей номер зазначається у графі 12 форми № 20-ОПП окремо щодо кожного об’єкта оподаткування, тому інформацію про такі об’єкти укрупнювати не можна . І якщо ви розділили один об’єкт оподаткування на два (наприклад, складське приміщення переобладнали в магазин і перукарню), у формі № 20-ОПП теж доведеться розукрупнити інформацію, аби показати створення двох нових об’єктів і закриття старого.

Інформація, наведена у формі № 20-ОПП, потрапляє до Єдиного банку даних юросіб (ЄБД). Якщо повідомлення подавалося в електронній форм4, інформація потрапить до ЄБД не пізніше наступного робочого дня після її надходження, а якщо в паперовій — не пізніше 15 днів (30 днів для великих за обсягом) після надходження

Інформація щодо реєстрації РРО

Кількість РРО у формі № 20-ОПП наразі не зазначається. Цю графу прибрали досить давно. Водночас починаючи з 01.10.2018 р. податківці відмовляють у реєстрації РРО щодо господарської одиниці, якщо суб’єкт господарювання не повідомив про неї як про об’єкт оподаткування (у формі № 20-ОПП). Те ж саме стосується ситуації, якщо відповідно до даних з форми № 20-ОПП господиницю як об’єкт оподаткування закрито чи вона не експлуатується.

.

Тож якщо ви відкрили нову господарську одиницю чи починаєте застосовувати РРО на вже існуючій, спочатку подайте форму № 20-ОПП про відкриття об’єкта оподаткування, а вже потім реєструйте РРО. Те ж саме слід зробити у випадку, якщо ви замінюєте РРО, а його попередник був зареєстрований без подання форми № 20-ОПП про господарську одиницю як про об’єкт оподаткування. Коротше кажучи, поки в ЄБД немає даних про наявність магазину, ресторану чи іншого об’єкта оподаткування, зареєструвати на ньому РРО буде неможливо.

І якщо ви тимчасово не використовуєте об’єкт оподаткування, не поспішайте подавати форму № 20-ОПП про його закриття чи тимчасову неексплуатацію. Тоді вийде, що РРО зареєстрований на неіснуючу господарську одиницю. Якщо зареєстрований РРО тимчасово не використовується, він все одно залишається дійсним. Відтак повідомляти податківців про тимчасове невикористання РРО не потрібно.

20-ОПП та реєстрація акцизного складу

Відсутність об’єкта оподаткування або наявність неповної чи помилкової інформації про нього в ЄБД перешкоджає процедурі реєстрації акцизних складів у СЕАРП. Практично будь-який акцизний склад є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням.

Під час реєстрації акцизних складів здійснюється звірка з даними ЄБД. І якщо в ньому немає інформації про акцизний склад або ж вона неповна чи помилкова, акцизний склад зареєструвати у СЕАРП не вийде. Іншими словами, аби зареєструвати акцизний склад у СЕАРП, ви маєте попередньо повідомити податківців про наявність такого об’єкта оподаткування, подавши щодо нього форму № 20-ОПП!

Інформацію про акцизні слід зазначати повну і точну. Адже незареєстрований акцизний склад — це величезні штрафи для розпорядника).

Первинне і запізніле подання форми № 20-ОПП

Чимало платників у попередні роки ігнорували форму № 20-ОПП і взагалі не подавали її. Звичайно, це порушення. Адже податківці наполягають: за наявності хоча б одного об’єкта оподаткування або об’єкта, пов’язаного з оподаткуванням, платник податків зобов’язаний повідомити податкову .

Тож якщо платник роками не повідомляв про об’єкти оподаткування, йому потрібно подати форму № 20-ОПП, хоча б із запізненням.  Виправлення помилок відбувається через повторне подання форми № 20-ОПП з оновленою інформацією. Тож при запізнілому поданні форму № 20-ОПП не потрібно подавати кілька разів (наприклад, щодо об’єктів оподаткування, створених у різні роки). Одним повідомленням одразу повідомляємо про всі об’єкти!

Отже, платник, що вирішив раптом подати форму № 20-ОПП, яку не подавав ніколи, повинен зібрати інформацію про усі об’єкти оподаткування (у тому числі орендовані й надані в оренду), які він має станом на дату подання форми № 20-ОПП, і зазначити інформацію про них у розділі 3 форми № 20-ОПП. У графі 2 слід повідомити про первинне подання (код ознаки надання інформації «1»), адже про всі об’єкти повідомляємо вперше. При цьому усі об’єкти зазначаються у одній формі № 20-ОПП, незалежно від того, створено їх місяць чи кілька років тому.

У графі 9 стан об’єкта «8» (орендується) або «9» (здається в оренду) зазначаємо саме для об’єктів, які орендуються чи надані в оренду на момент подання форми № 20-ОПП. Об’єкти, які платник колись надавав в оренду й повернуті орендарями, відображаються у формі № 20-ОПП як власні, а колись орендовані й повернуті орендодавцям самим платником — узагалі не відображаються (адже на момент подання форми № 20-ОПП цих об’єктів у платника немає).

Нарешті, дата створення чи відкриття для більшості об’єктів оподаткування (за винятком тих, що підлягають держреєстрації) фіксується виключно внутрішніми документами підприємства. До того ж власне у формі № 20-ОПП дата створення конкретного об’єкта оподаткування не зазначається.

Тож, за великим рахунком, можна сказати, що взагалі не має значення, коли саме ви повідомите податкову про свої об’єкти оподаткування. Адже, за винятком кількох вищенаведених випадків, форма № 20-ОПП має суто інформативне значення.

Інша справа, якщо форму № 20-ОПП ви подавали, але дуже давно. За умови, що у вас не з’являлися нові об’єкти оподаткування, не закривалися старі і не змінювався стан діючих об’єктів, форму № 20-ОПП можна не подавати як завгодно довго. 

Єдиний імпульс до повторного подання форми № 20-ОПП — зміни у складі чи стані об’єктів оподаткування платника.

Відповідальність за неподання

Штрафи, передбачені ПКУ, нещодавно збільшено удвічі. Традиційно саме за цією нормою податківці намагаються штрафувати платників за неподання і несвоєчасне подання форми № 20-ОПП.

Фіскали вже видали консультацію, у якій заявили, що неподання форми № 20-ОПП відтепер обходитиметься платникам удвічі дорожче. Тобто 340 грн (замість 170) для самозайнятих осіб і 1020 грн (замість 510) для юридичних осіб за перше порушення. А за повторне порушення протягом року — 680 грн (замість 340) для самозайнятих осіб і 2040 грн (замість 1020) для юросіб.

Однак збільшення штрафів не змінює власне диспозицію ПКУ. Ця норма встановлює відповідальність за неподання (несвоєчасне подання, подання з помилками, подання не в повному обсязі) заяв або документів для: (1) взяття на облік у податковому органі; (2) реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до облікових даних платника; (3) виправлення облікових даних; (4) встановлення відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухобліку та/або складення податкової звітності.

До того ж нині штрафи згідно з ПКУ цілком можна підвести під карантинний мораторій. Отже, навіть ті платники, які ніколи не подавали форму № 20-ОПП, здебільшого можуть особливо не поспішати з її поданням. Якщо ви раніше не повідомляли про свої об’єкти оподаткування — можете зробити це просто зараз, особливо не переймаючись про штрафи за несвоєчасне подання.

Карантинний мораторій, звичайно, може в цьому допомогти. Але підозрюємо, що податківці підведуть під нього лише подання форми № 20-ОПП щодо об’єктів оподаткування, для яких 10-денний строк на повідомлення податкової настав саме під час карантину. Навряд чи вони погодяться, що під шумок карантину ви без штрафів повідомите про усі ваші об’єкти оподаткування, якщо ще досі цього не зробили.

ОТЖЕ

  • Повідомлення за ф. № 20-ОПП містить інформацію про майно платника, наявність якого обумовлює виникнення податкових зобов'язань.
  • Інформація, наведена у ф. № 20-ОПП, потрапляє до ЄБД. Її наявність податківці розглядають як індикатор здійснення реальної діяльності, а відсутність — як ознаку ризиковості.
  • Аби зареєструвати РРО на господарську одиницю, необхідно спочатку подати ф. № 20-ОПП щодо цієї господарської одиниці.
  • Відсутність у ЄБД інформації про ємності для зберігання пального є підставою для відмови у видачі «пальної» ліцензії і перешкодою для реєстрації акцизних складів.
array (
  'modx.session.created.time' => 1726010978,
)